2419/588
Kähler: Fire vaser af lertøj, dekoreret med hhv. stiliserede mønstre og horisointal stregdekor, heraf tre vaser med horndekoreret glasur. (4)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2419/593
Johannes Hofmeister: Familie ved havet. Sign. JH. Olie på masonit. 24,5 x 35.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/594
Johan Rohde: "Kongemønster". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt ekskl. dele med stål 2470 g. (82)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2419/592
Lars Nørgård: Uden titel, 2003, marts. Sign. Lars Nørgård med datering på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2419/590
Knud Erik Færgemann: "Kolonihaven på Sønderbro", 1979. Sign. KEF. Olie på lærred. 40 x 55.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/589
Maria Rubinke: Uden titel. Usign. Glaseret porcelæn. 23 x 40 x 20.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2419/587
Torbjørn Olsen: "Solnedgang", 2000. Sign. Torbjørn Olsen. Akvarel på papir. Bladstørrelse 30 x 40.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/586
Carl-Henning Pedersen: Frugter i skål. Sign. chp, 1955. Oliekridt på papir. Lysmål 35 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2419/584
Julie Sass: Uden titel (Painting as container), 2015. Olie på lærred. 50 x 40. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2419/583
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. chp El Quseirr, 2004. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2419/582
Bente Hansen: Stor, skulpturel vase af stentøj, modelleret i bølgende form. Dekoreret med lys gullig glasur.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2419/576
Kaare Klint: Sjældent skrivebord af massiv cubamahogni. H. 74. L. 102/197. B. 71.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/581
Hansina Iversen: Uden titel, 2019. Sign. på bagsiden med datering. Olie på lærred. 70 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2419/580
Tony Garifalakis: To kompositioner, 2016. Sign. på bagsiden. Emalje på C-print i farver. Bladstørrelse varierer. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
2419/573
Hans J. Wegner: "The Chair". Armstol af teak. Sæde betrukket med naturskind. Model JH 503.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2419/577
Jes Brinch: "Marriage - Very Expensive", 2004. Sign. med datering på bagsiden. Akryl på lærred. 49 x 39.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/575
Th. Valentiner: Justérbar standerlampe af messing med skærm af grøntlakeret metal. H. 133.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/558
Kaare Klint: Anretterbord af massiv cubamahogni. Front med skuffe, greb af messing samt underliggende hylde.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2419/574
Henry Heerup: Skibet vender hjem. Sign. Heerup. Olie på lærred. 27 x 30.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/560
Henrik Busk Andersen: Uden titel. Sign. monogram. Akyl på lærred. 100 x 80.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/570
Børge Mogensen: Bænk med stel af patineret eg. Sæde betrukket med lilla uld. Model 3171.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/566
Skandinavisk design: Standerlampe med stel af messing, fod af sortlakeret kobber. 1950'erne. H. 152.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/568
Jean Deyrolle: Uden titel. Sign. Jean Deyrolle. Oliekridt på papir. Lysmål 38x31.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2419/567
Børge Mogensen: Bænk med stel af patineret eg. Sæde betrukket med grønt skai. Model 3171.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/565
Erró (Gudmundur Gudmundsson): "La femme fatale", 1993. Sign. Erró 1993, 76/200. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 71 x 52. Uindrammet.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2419/564
Hans J. Wegner: "AT 40". Tre indskudsborde af massiv eg og teak. Udført hos Andreas Tuck. H. 45-48. L. 40-52. B. 29-34. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2419/563
Viera Collaro: Uden titel. Sign. Collaro 69. Olie på lærred. 52 x 53.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2419/561
Hans J. Wegner, Palle Suenson: Et par armstole af teak. Betrukket med patineret sort originalt skind. 1940'erne. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/559
Robert Rauschenberg: "Hoarfrost", Canada, 1975. Sign. Rauschenberg. Tekstil. Bladstørrelse 38 x 36.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/550
Lars Nørgård: Komposition. 2003. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
2419/551
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal, dråbeformet kanelleret korpus. H. inkl. fatning 35.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2419/557
Henry Kjærnulf: Skænk af eg med udskæringer, front med fire skuffer og fire døre. H. 120,5. B. 212. D. 50.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2419/552
Svend Weihrauch: Fiskefad af sterlingsølv med tråddekor og løs indsats. Hanke og fodrand af sort ebonit. L. 42,7.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2419/556
Erik Olson: Ulstrup kirke og mølle, Røsnæs, Danmark. Sign. Erik Olson 43. Olie på lærred monteret på plade. 29 x 30.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2419/553
Carl-Henning Pedersen: Uden titel. Sign. chp Norge, 1952. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 31.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2419/555
Tove Anderberg: Stor, skulpturel vase af stentøj modelleret som blomst. Dekoreret med gulgrøn glasur. H. 39,7.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2419/554
Henrik Busk Andersen: Figurer. Sign. monogram. Akryl på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2419/549
Jørgen Jensen: Lille vandkande af sterlingsølv med hamret overflade og hængslet låg. H. 15.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/547
Maurizio Cattelan, Massimiliano Gioni, Ali Subotnick: "The Wrong Gallery". Usign. Edition, nummereret 350/2500. Mixed media skulptur. 47 x 29 x 17.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2419/546
Georg Jensen: Lille skål af sterlingsølv med hamret overflade og to hanke. L. 15,3.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/531
Patrick Nordström, Georg Thylstrup: Bordlampe af stentøj, dekoreret med lys grågrøn, sandfarvet og okkerbrun glasur med enkelte blålige elementer. H. 25/52,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2419/544
Ib Braun: En mand ridende på et æsel. Sign. Braun 82, 2/3. Patineret bronze, H. 54. B. 39. D. 30.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2419/543
Tias Eckhoff: "Cypres". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 2849 g. (107)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2419/542
Poul Pava: "The boy that was fear less". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
2419/540
Harald Nielsen: "Pyramide". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 528 g. (18)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2419/539
Edvard Weie: Kunstnerens hustru. Usign. Olie på lærred. 47 x 37.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2419/525
Henning Koppel, Georg Jensen: "Caravel". Salatsæt med skafter af sterlingsølv med laf af sort plast. Samt et saltkar, en saltske og en peberbøsse. (4)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2419/538
Gerhard Henning: Kærlighedsgruppe. Sign. G. Henning, stemplet L.R. 20 Cire Perdue. Patineret bronze på træsokkel. H. 22. B. 31. D. 17.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2419/537
Johan Rohde: Konfektskål med låg af sterlingsølv med hamret overflade. Gennembrudt stamme med blade og kugler. H. 15.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2419/536
Rita Kernn-Larsen: Uden titel. Usign. Olie på lærred. 46 x 55.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
2419/535
Keith Haring: "Dancing Dog". Sign. K. Haring 87 og tryksign.. Tryk på T-Shirt. 63 x 73.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2419/534
Georg Jensen: "Perle". Bestik- og serveringsdele af sølv og sterlingsølv. (72)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2419/533
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. på bagsiden J. Birkemose 91-92. Olie på lærred. 182 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
2419/532
Robert Jacobsen: Uden titel. Sign. Rob. Jacobsen. Glasmosaik monteret i jernramme. H. 71. B. 55,5. D. 6,5.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
2419/529
Peter Martensen: "Waterfront", 2003. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 18 x 24.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
2419/530
Karl Lagerfeld: S/h portrætoptagelse af den brasilianskfødte model Raquel Zimmermann (f. 1983). Palazzo Fendi.
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2419/528
Johan Rohde: "Dronningemønster". 10 kaffeskeer af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Vægt 154 g. L. 11,4. (10)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2419/522
Johan Rohde: "Kongemønster" og "Dronningemønster". Bestik- og serveringsdele af sterlingsølv. (19)
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/527
Arne Norell: "Rotang". Et par lænestole af mahogni med fransk rørflet, hynder med lyst skind. Udført hos Norell. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/526
Andy Warhol: "Interview Magazin", 1977. Sign. Andy Warhol. Magasin i farver. Bladstørrelse 39 x 29.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2419/519
Johan Rohde: "Dronningemønster". 18 bouillonskeer af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt 613 g. L. 14,3. (18)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2419/524
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. Et par lænestole af forkromet stål med sort skind. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK