2421/​630

Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)

Fontæne af lertøj sammensat af fire dele, heraf to dele modelleret i form af kvinde med hat. Dekoreret med blåglaserede motiver på gråhvid base. Hoved-delen sign. monogram -69, Danmark. Hat forsynet med metaldele til montering af vandslange. Samlet H. 100. Diam. 80.

Almindelig brugspatina, herunder ridser, mærker samt nogle afslag og reparationer - især langs fodrand og på hat. Nogle brændingsrevner. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

2 bud

Tidspunkt Byder Bud
865661 4.200 DKK
966066 4.000 DKK