2418/853
Mari Simmulson (f. 1911, d. 2000)
Firkantet fad af lertøj, dekoreret med kvindeskikkelse i sort og blå på lys bund. Sign. Mari. Udført og stemplet hos UE, Uppsala Ekeby. H. 3. L. 22. B. 22.
Brugsslitage.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
6 bud