2421/836
Bjørn Wiinblad (f. København 1918, d. 2006)
Et par cirkulære julestager af lertøj modelleret med lystylle til bloklys. Dekoreret med blåglaseret kvinde- og blomstermotiv på lysegrå base. Sign. Bjørn Wiinblad, ene dateret 63. Undersider med dedikation. H. 6. Diam. 23,5. Lystyllens indv. diam. 5,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Vurdering