185/​55

Mia Carl (f. 1991)

“Not water, but rest (II)”, 2021. Sign. Mia Carl på bagsiden. Olie på lærred. 49×47.

Den danske kunstner Mia Carl (f. 1991) bor og arbejder i København, Danmark. Hun er uddannet billedkunstner fra Kunstakademiet i Bergen og er lige nu en del af postmester Anne Marie Carl-Nielsens uddannelse for kunst i det offentlige rum på Det Fynske Kunstakademi. I Carls praksis er landskabet i centrum. Både som en direkte forbindelse til land, og som en allegori, der muliggør større spørgsmål knyttet til skønhed, forfald, udnyttelse og regenerering. Til auktionen har Carl doneret maleriet NOT WATER BUT REST. Et værk, der er en del af en større serie, der udforsker tidens og stilhedens helbredende potentialer. Rammen er lavet på hendes værksted og består af den øverste del, som findes på en strand i Portugal, der grænser op til en begrænset forurenet industripark. Resten er lavet af rester af træ fra andre rammer hun har lavet.

Original stand.

Værket er del af en velgørenhedsauktion til fordel for Børns Vilkår. Auktionen er kurateret af “Curated by Jens-Peter Brask”. Kunstnerne har generøst doneret deres værker. Bruun Rasmussen Kunstauktioner opkræver ikke salær således at det samlede provenu går ubeskåret til Børns Vilkårs vigtige arbejde.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

16 bud

Tidspunkt Byder Bud
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK