2418/867
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Tre vaser af stentøj, hhv. modelleret med skulpturel munding, to hanke og lang hals. Dekoreret med med lyse glasurer. Sign. monogram. Udført og mærket hos Rörstrand, Sverige. H. 28,8–35. (3)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Vase med skulpturel munding 2. sortering.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
17 bud