2418/726
Niels Rasmussen Thykier (f. Grenaa 1883, d. Bagsværd 1978)
“T3 Minor”. Bordlampe af bruneret messing, gennemgående afbryder. Senere skærm af akryl. Udført 1930erne hos Thykier Lampefabrik. H. 48. Diam. 38.
Almindelig alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
Hammerslag
20 bud