2419/971
Ubekendt keramiker: Vase af lertøj, dekoreret i farver med Moses ved Det Røde Hav. Sign. monogram 1929. H. 22.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2419/966
Jens H. Quistgaard, Richard Nissen: To salatskåle af massiv stavlimet teak. Diam. 40-42. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2419/967
Jens H. Quistgaard: "Staved Teak". To serveringsfade og to smørebrædder af stavlimet teak. L. 21,5-39. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2419/955
Arne Bang: To vaser af stentøj dekoreret med turkis glasur. Sign. monogram samt den ene 21. H. 10,5 og 14,5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2419/960
Arne Bang: To krukker af stentøj, dekoreret med brunlig glasur. Sign. monogram H. 6 og 16,5. Diam 13 og 14. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2419/956
Japanske keramikere: To chawan teskåle af rakubrændt keramik. Stemplede. H. 7,5. Diam. 11 og 12. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/932
Arne Bang: Elefantfigur af stentøj, dekoreret med grøn/brun glasur, modelleret med motiv i relief. Sign. H. 10.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/942
Axel Salto: Lille cylindrisk vase af stentøj modelleret i knoppet stil. Dekoreret med bjørneglasur. H. 5. Diam. 6,7.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2419/940
Arne Bang: To cirkulære fade af stentøj. Sign. H. 2,6 og 2,7. Diam. 15,7 og 17. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2419/933
Arne Bang: Skål af stentøj modelleret med bladværk i relief. Dekoreret med blå glasur med lyse elementer. Sign. monogram 27. H. 5. Diam. 12.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2419/925
David Marshall: To skulpturelle bordure af poleret aluminium og messing. H. 59 og 14. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/891
Knud Kyhn: To bjørnefigurer af stentøj, dekoreret med sungglasur. L. 18,5 og 16. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2419/860
Eva Stæhr-Nielsen, Saxbo: Fire vaser af stentøj, dekoreret med hhv. lys gul, rødbrun, mørkebrun og blå glasur. Udført og stemplet hos Saxbo. H. 6,5-10,5. (4)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2419/853
Saxbo, Palshus, L. Hjorth: Marmeladekrukke, fad, tekande og vase af stentøj. H. 3,5-18,5. (4)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2419/833
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med horndekorerede motiver på lys bund. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2419/812
Drueklase i form af glaskugler monteret på gren. Udført på Murano, 1970'erne. H. 16. L. 33.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2419/789
Dansk design: Otte skrin af palisander og eg med sølvindlæg. Udført 1960'erne. H. 4-5. L. 13-21. B. 8-15. (8)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2419/792
Saxbo: Vase af stentøj med grenornamentik i relief. Dekoreret med lys grøn glasur. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark, 241. Udført 1937-1949. H. 9.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/791
Kähler: Vase af lertøj, dekoreret med blomstermotiv og glasur i hvidt, sort, brunt og blåt. H. 36,5.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2419/790
Jens H. Quistgaard, Hans Bølling: Tre par lysestager af messing. Dansk Designs og Torben Ørskov. H. 11-23,5. (6)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2419/777
Tove Kindt-Larsen, Edvard Kindt-Larsen, tilskrevet: "Nightblue". Skål af blåt glas. H. 15,5. Diam. 26.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2419/776
Henning Koppel: "Taverna". Otte dele køkkentøj af kobber, indersider belagt med hhv. sølv og aluminium. Diam. 14-27. (8)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/774
Kay Bojesen: Abe af patineret teak og limbatræ. Udført og stemplet hos Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2419/744
Dansk design: Et sæt på tre Art Decó lysestager af patineret bronce. Udført 1930-1940'erne. H. 7. (3)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
2419/759
16 bøger og hæfter om kunstindustri, indretning, art deco, antikviteter m.m. (16)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/756
Evan Jensen: Vase af patineret zink dekoreret med bladværk i relief. Udført og mærket for Antika, nr. 36. H. 14.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2419/755
Dansk design: Et skulpturelt dørgreb af massiv bronze. Udført 1980'erne. Vægt 8400 g. H. 28.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2419/747
Michael Andersen & Søn: Vase af lertøj, dekoreret med stribet blå og gråbrun glasur. Udføt og stemplet hos Michael Andersen & Søn. H. 30.
Vurdering :
2.500 DKK Ikke solgt
2419/684
Kaj Gottlob: Cirkulært vægur af teak med konveks urskive. Visere og romertal af messing. Diam. 28.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2419/642
Richard Nissen: Isspand af palisander med inderside af rustfrit stål. H. 15. D. 37.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.250 DKK -
2419/630
Arne Bang: Vase af stentøj modelleret med to små hanke. Dekoreret med blå og beige glasur med mørke elementer. Sign. monogram, 55. H. 14.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK