2421/287
Stor haveskulptur efter model fra antikken. Hvidmalet kunststen. 20. århundrede. Fremstillet af Papina, Frankrig. H. 182.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2421/284
Svensk vitrineskab af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 208. B. 102. D. 36.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
2421/282
Penalhus af rigt udskåret egetræ. 18. årh. H. 6. B. 8. L. 15.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2421/281
Modeltog af bemalet blik med mekanisk optræk. Mærket KB, Germany. 20. årh. L. 8 - 17. (7)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/280
To serveringsbakker af mahogni indlagt med intarsia. 20. årh.s begyndelse. L. 42 - 52. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/279
Æske af fyr udskåret med karvesnit, indeholdende dominobrikker, terninger mm. 20. årh.s begyndelse. L. 26.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/278
Sigvard Hansen: Aftenparti fra Belvedere, Italien. Sign. Sigvard Hansen. Olie på lærred. 26 x 35.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/277
10 billedrammer af birk, mahogni, glas, sølvplet mm. 20. årh.s begyndelse. H. 16 - 37. B. 13 - 27. (10)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/276
Norsk ølkande af udskåret og bemalet træ. Ca. 1900. H. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2421/275
Samling fossiler og mineraler. Heriblandt trilobitter, fossile bregner, vettelys, ørkenrose mm. L. 2 - 26. (86)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2421/274
Mark Hopkins: Bjørne i skoven. Sign. Mark Hopkins 96, 304/550. Skulptur af patineret bronze. H. 30.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/273
Montblanc: "Montblanc Meisterstück 75 year anniversary Limited Edition" kuglepen samt Masterpiece fyldepen. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/272
Engelsk skrin af sterlingsølv, indvendigt med ruminddeling. Birmingham 1905. H. 7,5. L. 23. B. 14.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2421/271
"Rosenholm". Bestik af sølv. Horsens Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1605 g. (48)
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2421/270
Østrig-ungarnsk cigaretetui af hvidemaljeret sølv med rosenslebne diamanter. Wien, 1872-1922. L. 8.5. B. 7.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2421/269
Japansk Arita fad af porcelæn, dekoreret med "a hundred cranes" i blåt transferprint. Meiji 1868-1912. Diam. 30.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2421/268
Bertel Thorvaldsen, efter: En samling plaketter af bisquit. B&G og Royal Copenhagen. Diam. 13-28,5. (17)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/261
Kinesisk krukke af porcelæn, dekoreret med fisk og vandplanter. Yuan stil. 19. årh. H. 17,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/267
Et par Canton urtepotteskjulere af emalje samt to prydtræer med blade af glas. 20. årh. H. 10-29. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/266
Tysk brødkurv af sølv med gadronerede sider og fod, i siderne svungne hanke. 20. årh. Vægt ca. 270 g. L. 31.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.850 DKK -
2421/265
Thailandsk Buddha af bronze, stående på trone. Rattanakosin stil. 20. årh.s slutning. H. 106.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/264
Carl Fischer: “Udsigt fra Taget”. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 73 x 59.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
2421/263
Et par kinesiske kander samt et par skåle af porcelæn, dekorerede i jernrødt. 19.-20. årh. H. 14 og 7. (4)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2421/262
Diorama med en udstoppet duehøg og en agerhøne. Indrammet bag glas. 20. årh. H. 73. B. 101. D. 9.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/260
John Henning, efter: Gengivelse af Parthenon-frisen. Frise af patineret gips. 20. årh. Lysmål 35 x 132.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
2421/259
Et par bøgstøtter af patineret bronze i form af sædemænd. Ej stemplet. 20. årh.s begyndelse. H. 22. (2)
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
2421/258
Skulptur af patineret bronze i form af siddende hund. Usign. 20. årh. H. 23.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/257
N. F. Schiøttz-Jensen: Skovparti med en fiskende dreng. Sign. N. F. Schiøttz-Jensen 1926. Olie på lærred. 62 x 49.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/256
Havekumme af patineret kunststen i form af svane. Ca. 1930. H. 55 L. 72. B. 40.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/255
Kinesisk røgelseskar af porcelæn, dekoreret i powder blue. Samt stand af udskåret træ. Qing. 19. årh. Diam. 21,5.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/254
Dansk fiskefad af lertøj, dekoreret i okker og grønt på gullig grund med ornamentik og blomster. 18. årh. Diam. 30.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/253
"Musselmalet" porcelæn dekoreret i blåt. Ca. 1800. Royal Copenhagen. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
550 DKK -
2421/252
Kinesisk Budai af porcelæn, dekoreret i emaljefarver. Republik. H. 15 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/251
Dansk artillerisabel M/1869 større, fransk gravkors M/1831 samt gravkors fra? (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/250
Udstoppet gråand og mår med bytte. 20. årh. H. 32 og 33. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Ikke solgt
2421/249
Et par messingbeslåede perkussionerede pistoler omkring 1800. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2421/248
Dansk jægerhirschfænger M/1791 i skede samt europæisk messingfæstet sabel omkring 1800? (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/247
Fransk Charles X form bordlampe af patineret og forgyldt bronze. H. inkl. montering 70 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
2421/246
Dansk landkadetsabel M/1802 samt fransk? sabel for officer af let kavaleri omkring 1780. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/236
Dolk af hvidlig flint, type VIb. Ældre bronzealder. L. 23.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2421/245
En samling østrigske vin- og snapseglas af guldstafferet krystalglas. 18.-19. årh. H. 13-16,5. (38)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/244
Persisk kort riffel med miqueletlås. (1)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2421/243
To franske blankvåben - den ene i skede. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/242
Perkussioneret europæisk messingmonteret pistol omkring 1780. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/241
Engelsk? terzerol med flintlås og springbajonet omkring 1800. (1)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
2421/240
Thailandsk buddha af forgyldt bronze. Rattanakosin stil. 20. årh.s begyndelse. H. 84.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
2421/239
To facetterede karafler af glas. Ant. Aalborg. H. 32,5 og 33,5 cm. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2421/238
Kaffeservice af sølv, Grann & Laglye, København 1946. Vægt 837 g. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/237
Ubekendt kunstner, ca. 1900: Skulptur af hvid marmor i form af en poserende kvinde. Sign. O Kauer. H. 25.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2421/235
To dolke af grålig flint. Yngre stenalder. L. 15-18,5. (2)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2421/234
Hans Agersnap: Gylden himmel over et snelandskab med en gård. Sign. Hans Agersnap. Olie på lærred. 34 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
2421/233
Samling oldtidsgenstande af flint. Hovedsagligt yngre stenalder. L. 3,5 - 16,5. (17)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
2421/232
Tyndnakket fuldslebet økse af okkerfarvet flint type IV. Dyssetid. L. 28.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2421/231
Victor von Plessen: Palmer og strandhuse på en strand. Sign. V. v Plessen. Olie på malepap. Lysmål 49 x 58,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2421/230
Lancetformet dolk af gråligt flint med parallelhugget blad. Type Ic. Yngre stenalder. L. 25.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2421/223
To snapsesæt med bakker, glas og karafler, dekoreret med blomster i emaljefarver. 19. årh. H. 6-20 cm. (18)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2421/229
Samling tyske emaljedekorerede glas. 19. årh. H. 10-29 cm. (9)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2421/228
F. C. Kiærschou: Udsigt over en sø med græssende kvæg på bredden. Sign. F.C. Kiærskou. Olie på lærred. 49 x 71.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2421/227
Renaissance panel af udskåret træ i form af kvinde omkranset af krans holdt af putti. 16. årh. samt fem udskårede paneler 18/19. årh. 34 x 28 cm. (6) E2
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.050 DKK -
2421/226
Carl von Schmidt-Phiseldeck: "Sommerdag paa Præstens Mark." Sign. C. Schmidt-Phiseldeck 1885. Olie på lærred. 30,5 x 52.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2421/225
Viggo Pedersen: "Stenpladsen ved Aunsø set over imod Kattrup. Sign. V. P. 19, verso Viggo Pedersen 1921. Olie på lærred. 42 x 62,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK