2421/188
Bertel Thorvaldsen, efter, 20. årh.: En rytter fra Alexanderfrisen. Usigneret. Relief af gips. Udført for Thorvaldsens Museum. 55 x 60.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2421/212Lyngby
Forsølvet plade med erotiske romerske signeter, ca. 1900. 23 x 25 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/227Lyngby
Renaissance panel af udskåret træ i form af kvinde omkranset af krans holdt af putti. 16. årh. samt fem udskårede paneler 18/19. årh. 34 x 28 cm. (6) E2
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/247Lyngby
Fransk Charles X form bordlampe af patineret og forgyldt bronze. H. inkl. montering 70 cm.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/250Aarhus
Udstoppet gråand og mår med bytte. 20. årh. H. 32 og 33. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
2421/262Aarhus
Diorama med en udstoppet duehøg og en agerhøne. Indrammet bag glas. 20. årh. H. 73. B. 101. D. 9.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/273Aarhus
Montblanc: "Montblanc Meisterstück 75 year anniversary Limited Edition" kuglepen samt Masterpiece fyldepen. (2)
Vurdering :
2421/275Aarhus
Samling fossiler og mineraler. Heriblandt trilobitter, fossile bregner, vettelys, ørkenrose mm. L. 2 - 26. (86)
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/276Aarhus
Norsk ølkande af udskåret og bemalet træ. Ca. 1900. H. 20.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/277Aarhus
10 billedrammer af birk, mahogni, glas, sølvplet mm. 20. årh.s begyndelse. H. 16 - 37. B. 13 - 27. (10)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/279Aarhus
Æske af fyr udskåret med karvesnit, indeholdende dominobrikker, terninger mm. 20. årh.s begyndelse. L. 26.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/280Aarhus
To serveringsbakker af mahogni indlagt med intarsia. 20. årh.s begyndelse. L. 42 - 52. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2421/281Aarhus
Modeltog af bemalet blik med mekanisk optræk. Mærket KB, Germany. 20. årh. L. 8 - 17. (7)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: