Knud Kyhn (f. Frederiksberg 1880, d. Farum 1969)
Et sæt på fire figurer af stentøj modelleret i form af mammutter. Dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, 20138. Kgl. P. H. 16,8–17,5. B.13. L. 23,5–25. (4)
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. To mammutter med afslag på snabel, den ene desuden med reparationer på begge stødtænder, den anden med afslag på en stødtand, på fod og på øre. En mammut med afslag på øre.
2 bud
1110763 | ||
896810 |