Tolv bøger med beskrivelser og illustrationer om dansk og international keramik og porcelæn. (12)
Bestående af:
1. Erik Lassen: “Keramik”. Branner og Korch 1968, 236 sider. (Uåbnet)
2. Jørgen Ahlefeldt-Laurvig & Anne-Mari Steimle: “Fajancer og Stengods fra Kastrup”. Gyldendal 1977, 292 sider. (Uåbnet)
3. Bernard Leach: “A Potter's Work”. Jupiter Books 1977. 96 sider.
4. Karen McCready: “Céramique Art Déco”. Thames & Hudson 2006, 192 sider.
5. David Hamilton: “Pottery and Caramics”. Thames & Hudson 1974. 188 sider.
6. Ole Hæstrup: “Håndbog for Keramiksamlere”, stempler og signaturer. Lademann 1987, 258 sider.
7. Arthur Behse: “Europæiske Porselænsmærker for samlere”. Arne Frost-Hansen Forlag 1963, 48 sider.
8. Kjeld von Folsach & Nana Lund: “Dansk kunst i Davids Samling” fra Philipsen til Saxbo. Davis Samling 1995, 182 sider.
9. Svend Eriksen: “Davids Samling Fransk Porcelæn”. København 1980, 76 sider.
10. Erik Lassen: “Davids Samling, Meissen Porcelæn” København 1985, 210 sider.
11. Birgit Jenvold[red.]: “Meissen - porcelæn gennem tre århundrede”. Tanning & Appel 2000, 58 sider.
12. “Dansk Kunst Industri” en guide: JP/Politikkens forlag 2007, 184 sider.
Almindelig brugsslitage.
1 bud
1138259 |